andrychow.pl


Niezwykły koncert kolęd "Andrychowa" w Kościele Św. Stanisława

Artykuły / Kultura Andrychów
Data: Niedziela , 31 Grudnia 2017 - 11:53


Twórczość Ludowego Zespołu Pieśni i Tańca Andrychów redakcja Andrychow.pl obserwuje od 15 lat! W tym czasie zespół rozwinął się, osiągając poziom, który na początku jego działalności był zapewne wyłącznie w sferze marzeń jego założycielki - Zofii Wanat. Wyczuwalnym miernikiem tego poziomu są... ciarki na plecach wśród słuchaczy, które coraz częściej towarzyszą im podczas słuchania ich muzyki. Wysoki poziom artystyczny kapeli (składającej się z kilkunastu muzyków) oraz pełne wyrazu aranżacje piosenek ludowych i przyśpiewek z pewnością podobają się słuchaczom, o czym świadczą każdorazowo owacje podsumowujące ich występy. Kwintesencją ich twórczości są jednak... kolędy! To właśnie one towarzyszyły wielu rodzinom na Andrychowskiej Ziemi podczas tegorocznych Świąt Bożego Narodzenia. Wczoraj w kościele Św. Stanisława na Osiedlu LZPiT "Andrychów" wystąpił po wieczornej Mszy Św. gromadząc setki słuchaczy! Akustyka kościoła wzmocniła przekaz! Śpiewana z serca muzyka, wzmocniona siłą tradycji, naszej pamięci i wspomnień, uzupełniona śpiewem wiernych, przybyłych na Mszę Św. niejeden raz wywoływała ciarki na plecach! Była w tej muzyce jakaś niezwykła siła! Słowa nieznanych często kolęd, ich treść i połączenie mocnego głosu solistów z delikatnym śpiewem solistek zabrzmiały rewelacyjnie! Kwintesencją występu był przepiękny głos Ani Badowskiej, która razem z zespołem zaśpiewała solo jedną z kolęd! Trzeba przyznać, że akustyka kościoła wzmocniła jeszcze ten przekaz, sprawiając że wykonanie kolędy było prześliczne! Spojrzeliśmy na ludzi siedzących w ławkach kiwających głowami z wyrazem uznania - tuż po tym jak ucichły dźwięki kolędy. Kościół przez chwilę zamarł w bezruchu... W trakcie koncertu swój debiut miała również najmłodsza grupa śpiewacza. Dzieci po raz pierwszy zaśpiewały w towarzystwie kapeli zespołu. Również wielkie brawa! To naprawdę kawał świetnej, pożytecznej i dobrej pracy opiekunów, rodziców, pedagogów i oczywiście - młodych artystów! Do tej pory grupa dziecięca śpiewała wyłącznie z akordeonem. Zespół "Andrychów" zaśpiewał podczas koncertu niemal wszystkie kolędy dostępne na najnowszej płycie (można ją kupić w Rynku Sztuki na ulicy Rynek) - zbierając słowa uznania i wielkie owacje na stojąco! Czegóż chcieć więcej! Piękna muzyka, przepiękne stroje, pełen mocy i wewnętrznego piękna przekaz, konsekwentne dążenie do celu - przyniosły po latach niezwykłe efekty! Niech ten fotoreportaż będzie wyrazem uznania i podsumowaniem braw za wczorajszy występ! W rozwinięciu - mała niespodzianka - fotoreportaż ze szczególnego wydarzenia dla Zespołu!


Wniosek o nadanie medalu "ZASŁUŻONY DLA GMINY ANDRYCHÓW" złożony przez grupę radnych dla Ludowego Zespołu Pieśni i Tańca ANDRYCHÓW utworzonego w 1997 roku, działającego przy Centrum Kultury i Wypoczynku w Andrychowie

Działalność społeczna na rzecz środowiska lub Gminy Andrychów

Ludowy Zespół Pieśni i Tańca ANDRYCHÓW to zespół folklorystyczny prezentujący folklor opracowany. Przypomina i popularyzuje autentyczną muzykę, śpiew, tańce i zwyczaje, zwłaszcza regionu Krakowiaków Zachodnich. Zespół powstał w 1997 roku. Początkowo, jako zespół dziecięcy, działał przy Szkole Podstawowej nr 4 w Andrychowie. Pomysłodawczynią utworzenia grupy i społecznym managerem była Zofia Wanat - ówczesna kierowniczka Wydziału Edukacji i Spraw Społecznych Urzędu Miejskiego w Andrychowie. Niebawem do zespołu dołączyła grupa śpiewacza osób dorosłych i kapela ludowa. Choreografem zespołu był wówczas Władysław Koźbiał. Obecnie zespół działa przy Centrum Kultury i Wypoczynku w Andrychowie.
Twórcą choreografii do prezentowanych programów jest Urszula Wiśniowska. Kierownikiem muzycznym zespołu, od jego powstania do dzisiaj, jest Leon Majkut. Konsultantem etnograficznym jest dr Małgorzata Kiereś - dyrektor Muzeum Beskidzkiego w Wiśle.

Głównym atutem zespołu jest wielopokoleniowość. Rozpiętość wieku jego członków jest bardzo duża: od seniorów do sześciolatków z grupy dziecięcej. To jeden z nielicznych międzypokoleniowych zespołów artystycznych tak pięknie wpisujących się w historię lokalnej społeczności. Obecnie zespół liczy około 60 osób, w tym 8-osobowa kapela
i 18-osobowa grupa dziecięca.

W swoim bogatym repertuarze zespół ma m.in. program "Na andrychowskim rynku", suitę tańców krakowskich, pieśni ludowe, patriotyczne i utwory biesiadne oraz pieśni kościelne, kolędy i pastorałki. Nagrał dwie płyty z kolędami (2007 i 2012 r.) oraz płytę "Beskidzie, Beskidzie" z pieśniami ludowymi i płytę "Oj, weselcie się" z pieśniami ludowymi
i biesiadnymi. Zespół nagrał nowy materiał na płytę "Kolędy i pastorałki", która ukaże się pod koniec 2017 roku.

Ważniejsze osiągnięcia:

- I miejsce w kategorii zespołów regionalnych w 44 Wojewódzkim Przeglądzie Wiejskich Zespołów Artystycznych 2011 w Górkach Wielkich.
- II miejsce w kategorii zespoły obrzędowe w V Wojewódzkim Przeglądzie Folklorystycznym Regionu Małopolski "Pawie pióro" 2011"w Trzebini.
- I miejsce w kategorii zespołów regionalnych podczas XVIII Ogólnopolskiego Festiwalu Kolęd i Pastorałek im. ks. Kazimierza Szwarlika - Będzin 2012.
- I miejsce w kategorii zespołów śpiewaczych z towarzyszeniem instrumentów muzycznych podczas XIX Międzynarodowego Przeglądu Zespołów Regionalnych "Złoty kłos" 2012 w Zebrzydowicach.
- I miejsce na XIII Ogólnopolskim Festiwalu Kolęd i Pastorałek "Nasze wieczne kolędowanie" Niepokalanów 2013.
- Wyróżnienie dla zespołu i kapeli podczas 31. Przeglądu Zespołów Regionalnych, Kapel, Instrumentalistów, Grup Śpiewaczych i Śpiewaków ludowych im. J. Cierniaka. "Krakowski wianek" 2013 w Szczurowej.
- II miejsce w kategorii zespoły obrzędowe prezentujące formy opracowane artystycznie na
- I Międzynarodowym Festiwalu Folklorystycznym - Trzebinia 2014.
- Udział w VIII Festiwalu Zespołów Pieśni i Tańca "Z przytupem" w Zakrzewie (Wielkopolska) - 2015.
- Udział w akcji "Wioska Kultur" w ramach Europejskiej Stolicy Kultury Wrocław 2016.
- II miejsce w kategorii zespołów regionalnych podczas XXIII Międzynarodowego Festiwalu Kolęd i Pastorałek im. ks. Kazimierza Szwarlika - Będzin 2017.
- Wyróżnienie w kategorii zespołów z programem artystycznie opracowanym podczas XXIV Międzynarodowego Przeglądu Zespołów Regionalnych "Złoty kłos'' - Zebrzydowice 2017
- Udział w X Festiwalu Zespołów Pieśni i Tańca "Z przytupem" w Zakrzewie (Wielkopolska) - 2017.

Zespół promuje gminę Andrychów poprzez udział w wielu imprezach kulturalnych zarówno w kraju, jak i za granicą. Członkowie zespołu prowadzili także warsztaty taneczne dla uczestników delegacji z miast partnerskich Andrychowa. Zespół uczestniczy w życiu społeczności gminy poprzez udział w imprezach charytatywnych, uroczystościach państwowych i świętach miasta. Od 2013 r. jest jednym ze współorganizatorów i bierze czynny udział w "Lekcjach śpiewu pieśni patriotycznych", odbywających się w Kościele św. Macieja w Andrychowie. Zespół brał udział w wielu przeglądach i festiwalach, zdobywając nagrody i wyróżnienia. Wielokrotnie występował podczas kolejnych edycji Tygodnia Kultury Beskidzkiej. Kolędował w znanych sanktuariach: w Łagiewnikach, Częstochowie, Niepokalanowie, Kalwarii Zebrzydowskiej i Wadowicach. W 2016 r. miał zaszczyt sprawować oprawę muzyczną mszy świętej i wystąpić z koncertem polskich pieśni ludowych w Katedrze Wniebowzięcia NMP we Lwowie w czasie obchodów 360. rocznicy Ślubów Lwowskich Jana Kazimierza. W 2012 r. zespół brał udział w biciu rekordu Guinessa we wspólnym tańczeniu krakowiaka na Rynku Głównym w Krakowie. W 2016 roku brał udział w akcji "Wioska Kultur" w ramach Europejskiej Stolicy Kultury Wrocław 2016. Członkowie zespołu nie tylko występowali na wrocławskim Placu Społecznym, ale wraz z choreografką prowadzili warsztaty taneczne dla wolontariuszy z wielu krajów świata. Występował w Niemczech, Czechach, na Słowacji, na Łotwie i na Ukrainie.

To jedyny taki zespół w gminie Andrychów i powiecie wadowickim, który konsekwentnie buduje w środowisku poczucie tożsamości lokalnej i nieustannie wzbogaca kulturowo naszą Małą Ojczyznę.
Członkowie zespołu stanowią grupę wyjątkowych pasjonatów ludowej tradycji. Grupa prezentuje wysoki kunszt artystyczny, a zarazem spontaniczność i humor, czym zapewnia sobie sympatię i uznanie widowni. Mając na względzie wymagania publiczności program jest ciągle wzbogacany o nowe utwory i układy choreograficzne.JS


Ten artykuł jest od andrychow.pl
http://www.psp.andrychow.pl/

Adres WWW tego artykułu to:
http://www.psp.andrychow.pl/modules.php?op=modload&name=News&file=article&sid=8771

Fatal error: Call to a member function Execute() on a non-object in /includes/pnSession.php on line 393